TIBBİ MASAJ

Masaj: Hasta veya yorgun bir organın rahabilitasyonu; yani yeniden eski duruma dönmesi için organizmanın sathı üzerinde tatbik edilen sistemli ve belirli mekanik enerji ile derinlerde anatomik, fizyolojik, fonksiyonel en yüksek tesir meydana getiren maniplasyon topluluğudur. 

Masajın Bölümleri:

1. Tıbbi Masaj: Tedavi amaçlı tatbik edilen masajlardır. Hasta olan organın yeniden eski durumuna dönebilmesi için yapılan masajdır. 

Tıbbi Rehabilitasyon: Bir hastalığın başlangıcından iyileşme süresinde de devam eden ve hastaya eski kabiliyetlerini kavuşturmaya veya kaybedilmiş olan kabiliyetlerin yerine başka kabiliyetlerden istifade suretiyle eksikliği tamamlamaya denir. Bu süreç şu sırayla yapılır. 

- Hastayı İyileştirme 
- Ruhi düzensizlikleri ordatan kaldırma 
- Kaybedilmiş eski kabiliyetlerini yeniden kazandırma 
- Varsa eski mesleğine yoksa yeni bir mesleğe adapte etme 

Readaptasyon: Hastalık veya maluliyet nedeniyle eskiden yaptığı mesleği yapamayacak olan bir kimsenin hastalık ve maluliyet sonrası kabiliyetlerine göre yeniden bir mesleğe alıştırılmasına denir. 

2. Spor Masajı: Sporcunun fizyolojik ve fiziki gelişmesine etken olan masaj türüdür. Üç ana grupta sınıflandırılır: 

- Antrenman Masajları: Sporcunun en yüksek seviyede kondüsyon kazanması ve o seviyenin korunmasına yardım amaçlı yapılır. 
- Müsabaka Öncesi Masajlar: Kasları müsabakadan önce yumuşatmak, elastikiyetlerini arttırmak, kan sirkülasyonunu sağlamak ve en yüksek formun gerektirdiği enerjiyi temine yardımcı olmaktır. 
- Dinlendirici Masajlar: Müsabaka nedeniyle vücutta yorgunluğa sebep olan maddelerin itharını sağlamak ve sertleşen kasların gerginliğini azaltmak için yapılır. 

3. Dinlendirici Masajlar: Günlük yorgunlukların ve vücuttaki toksinlerin atılması için dinlenme ihtiyacı üzerine tatbik edilir.

GAZİANTEP EVDE FİZYOTERAPİ HİZMETLERİ

Ağrılarınız Kaderiniz Olmasın!