kinesiotape bant bantlama fizyoterapi

KİNESİOTAPE BANTLAMASI

Halk arasında ağrı bandı olarak bilinen kinesiotape bantları, bir çok kas iskelet sistemi ağrılarını ilk uygulamadan itibaren azaltan ya da tamamen yok eden, fizyoterapistler tarafından kullanılan bir tedavi yöntemidir. 

Kinesiotaping Japonya'da 1980'de geliştirilmiş bir tedavi olmasına rağmen Avrupa ve Amerika'da olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda tanınmış bölgesel amaçlı tedavide kullanılan bir bantlama yöntemidir. Kinesiotaping, bel-boyun ve sırt ağrıları gibi çok sık rastlanan sağlık problemleri yanında ortopedik ve nörolojik problemler ile cerrahi müdahale sonrasında da kullanılabilen bir tedavi seçeneğidir. Tedavi bantlarının her geçen gün kullanım alanı genişlemektedir. 

Son zamanlarda sporcuların büyük çoğunluğu özellikle kollarına, bacaklarına taktıkları renkli bantlarla dikkati çekiyor (David Backham'a pembe, Serena William'a ten rengi yada mavi, Kerri Wash'a siyah renkte). Ìşte bu bantlara Kinesiotape bantları deniyor. Bu yöntemi daha çok sporcularda görmekteyiz. Fakat bu yöntemi sadece sporcularda değil, kas iskelet sistemine ait problem yasayan herkeste güvenle kullanabiliriz. 

Kinesiotaping uygulamalarının temelde 2 amacı vardır: Ağrısız ve daha kolay hareket edebilmeyi sağlamak ve yumuşak dokunun iyileşmesini desteklemek. 

Bu bantlar teorik olarak, cildi yukarı kaldırıp deri ile kasların arasındaki boşluğu arttırmakta ve bölgede oluşan basıncı hafifletmektedir. Yaralanma bölgesinde azalan basınç kan dolaşımının artışı ile sonuçlanır ve böylece lenfatik drenaj oluşur. Dolaşım sisteminde yaratılan bu etki yaralanma bölgesindeki gerginlik ve hassasiyetin giderilmesinin yanında bölgede deri altında var olan ağrı reseptörlerinin uyarılmasını da önler böylece ağrısız hareket etme imkanı sağlamış olur. 

Kinesiotaping hangi problemlerde kullanılabilir?
Kinesiotape son derece esnek ve etkin kullanım şekli ile baştan ayağa pek çok problemin tedavisinde tek başına yada yardımcı bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilmektedir: 

- Farklı sebeplerden kaynaklanan bel-sırt-boyun ağrıları, 
- Kireçlenme, romatizmal hastalıklar veya bir yaralanma sonucu gelişen kalça, diz, ayak-ayak bileği ağrıları ile omuz, dirsek, el-el bileği ve parmakları ilgilendiren ağrılı problemler 
- Spor yaralanmaları sonrasında ya da yaralanma öncesi önleyici uygulamalar 
- Postür ve duruş bozuklukları 
- Nörolojik hastalıklarda görülen kas kuvvet yetersizlikleri ile hareket algısı ile ilgili bozukluklar 
- Cerrahi sonrası ya da hamilelik süresince görülen ödem/şişlik durumlarında 

Bantların her gün kullanılmasında bir zarar yoktur. Tedavi süresince bantların varlığını her hissettiğinizde, bandın sizin hareketlerinize destek olduğunu fark edeceksiniz ve bu sizin daha kolay iyileşmenizi sağlayacaktır. 

Vücutlarımız hareket etmek üzere tasarlanmıştır ve Kinesiotaping tekniğinin temel amacı harekete destek olmak ve hareket etmeyi kolaylaştırmaktır. Tekniğin başarı ile uygulanması kaslar, eklemler, bağlar ve dolaşım sisteminin anatomisini bilmekten ve duruma uygun doğru teknikleri uygulamaktan geçmektedir. Yani kişinin kendi başına uygulaması beklenen verimi azaltmaktadır, en iyi verimi alabilmek ve beklenmeyen etkilerin önüne geçebilmek için bu eğitimi almış fizyoterapist ve doktorlar tarafından tedavinin uygulanması önemlidir.

GAZİANTEP EVDE FİZYOTERAPİ HİZMETLERİ

Ağrılarınız Kaderiniz Olmasın!