evde fizik terapi fizyoterapi

NEDEN EVDE FİZİK TEDAVİ?

Hepimizin bildiği gibi hastalıklar ne kadar erken saptanır ve tedavi edilirse, sonuçta o kadar başarılı ve hızlı olur. Geç kalınmış durumlarda, tedavi verimi de düşer, hareketsizliğe bağlı bazı komplikasyonlar da gelişir. Yani ana probleme ilave başka problemler oluşur.

Bunlardan bazıları şunlardır;

Felçli bir hastayı ele alalım. Yataklı hastanelerde yer bulamamış ve ulaşım problemlerinden ayakta tedavi merkezlerine gidememiş bir hastanın, zamana bağlı kaslarında zayıflamalar, eklemlerinde kısıtlılıklar başta olmak üzere, yatak yaraları ve kardiyovaskuler problemler gibi birçok ilave olumsuzluklar ortaya çıkacaktır. Bu durum zaten tedavisi zor bir hastalık olan felç hastalığını bir kat daha zorlaştıracaktır. 
Protez ameliyatı veya kırık sonrası ameliyat olan bir hastada da, tedavi görülmeden geçirilen zaman malesef yine hastanın aleyhine işleyecektir. Bu hastalarda özellikle kontraktür denilen ileri derece kireçlenmeye bağlı, eklem hareketlerinde ciddi kayıplar oluşacak, ameliyat ne kadar başarılı yapılsa da hasta günlük yaşantısında çok büyük zorluklar yaşayacaktır.

Evde fizik tedavinin avantajları:
- Hasta tedaviye başlamak için günlerce, aylarca sıra beklemek zorunda kalmaz ve böylece zamana bağlı oluşabilecek ilave problemler, oluşmadan önlenir 
- Kliniğe ya da hastaneye gitmek gibi bir problemleri olmaz 
- Hasta evinde, rahat ettiği, kendini güvende hissettiği yerde tedavi görmüş olur 
- Fizyoterapist hastasıyla birebir ilgileneceğinden, tedavi verimi en yüksek seviyede olur.

Evde fizik tedavinin dezavantajları:
- Evde fizik tedavi hizmetinin bedeli, henüz herhangi bir sağlık güvencesi tarafından karşılanmadığı için, bu bedel hastanın kendi imkanlarıyla karşılanmakta ve hastalara büyük külfetler getirmektedir. Fakat inme (felç) gibi tedavisi uzun süreç gerektiren hastalıklarda hastanede kalış süresi ve tedavinin bedeli göz önüne alındığında evde fizik tedavi daha avantajlı hale gelebilmektedir. 

Evde fizik tedavi hizmeti alacak hastaların dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri, hizmeti alacakları kişinin bir üniversitenin fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde, minimum 4 yıl fizik tedavi eğitimi alarak mezun olup fizyoterapist ünvanı almış olmalarıdır. Bu sayede hastalar akademik eğitim almış, tecrübeli ve güvenilir kişiler tarafından tedavi edilecek, tedavi verimi artırılıp oluşabilecek hata ve komplikasyonlar en aza indirilecektir.


GAZİANTEP EVDE FİZYOTERAPİ HİZMETLERİ

Ağrılarınız Kaderiniz Olmasın!